Partnerträff for Häv&Gräv Vikbovändan

Partnerträff för Häv&Gräv Vikbovändan


Ett säkert vårtecken är den trevliga partnerträffen inför Häv&Gräv Vikbovändan. Som i år hölls hos sponsorn Sun 4 Energy. Den 9 augusti är det dags för den 45 km långa men härliga vändan på Vikbolandet. 



Efter inledande presentationsrunda, mingelfika och en omgång frågesport i Kahoot! om vändan fick SP en pratstund med några av dagens medverkande. 


Från två av sponsorerna som medverkar för andra året i rad är Marie Vejkabo från XL-bygg i Norrköping, Skärblacka och Östra Husby samt Henrik Jennefors från Optiker Persson i Norrköping på plats.


Marie Vejkabo, XL-bygg, Henrik Jennefors, Optiker Persson tillsammans med årets ambassadör Joline Nilsson.


Marie, varför har ni på XL-bygg valt att engagera er?
- Vi är ju en lokalägd bygghandel så självklart vill vi vara med lokalt på orten och bidra till att folk är i rörelser. Det tycker vi är kul.

Samma fråga till er Henrik?
- Vi är verksamma i Norrköping och vill också vara med att stötta det lokala. Sen kom jag i kontakt med de här underbara tjejerna (arrangörerna Frida Södermark och Elmina Saksi, reds. anm.). Jag har bland annat hjälpt Frida med kontaktlinser från oss, som gör att hon kan springa och se samtidigt och slippa glasögon. De här tjejerna är så goa och vi kände att vi gärna ville hjälpa dom med loppet eftersom det är lokalt. Norrköping och Vikbolandet är i symbios. Vi sponsrar allt från symfoniorkestern till fotboll och hockey. Jag känner precis som Marie att det är positivt med aktiviteter som får folk att röra sig.


Hur kommer ni synas under vändan kommer ni ordna något speciellt utmed banstäckningen?
- Vi är med och medverkar på plats med flyers och beachflagga med mera men kommer inte ha någon station utmed banan, svarar Marie.

Kommer någon av er springa eller cykla?
- Cykla tror jag, vi hade fem deltagare förra året.


Hur upplevde ni vändan?
- Jag tyckte att det var jättekul. Det var första gången som jag deltog. Jag tyckte om atmosfären och allt fint som fanns att se längsmed banan.


Henrik, hur kommer ni synas under dagen?
- Efter ca 13 kilometer har vi en synkontroll. Dessutom kommer vi bjuda alla som springer på en synundersökning. Som man är välkommen in att göra efter vändan. De som har tid kan man göra en synkontroll i bakluckan på min bil i vår station samtidigt som man kan fylla på med lite energi och dricka vatten. Jag hoppas på en solig och lugn dag, förra året var det lite väl blåsigt.

Kommer ni ha någon i spåret?
- Ja, en av våra medarbetare kommer likt förra året att cykla. Nu ska vi peppa de andra i personalen och se om vi får med någon till. Cykla tror jag blir det enklaste. Jag kan springa fem kilometer, kanske en mil. Ett stadslopp kan jag göra otränad, bara för att det är roligt. Men fyra och en halv mil ”snyter man inte ur näsan”.


Vad ser ni mest fram emot?
Marie: Att se alla härliga människor. Alla kan verkligen vara med. Det var det som var så fantastiskt.
Henrik: Att det blir en solig och fin dag med många deltagare.



Joline Nilsson är årets ambassadör och kommer fram till loppet att blogga hos oss på Söderköpings-Posten.

Kommer du från närområdet?
- Ja, jag bor i Norrköping sedan ungefär fyra år tillbaka men är ursprungligen från Mjölby. Så jag är ju uppväxt på slätten där det blåser lite. Så jag kommer nog känna mig som hemma på Vikbolandet.


Hur känns det att blivit utsedd till ambassadör?
- Det ska bli jättekul! Jag såg inlägget från arrangörerna på Instagram och tänkte att varför inte? Jag gillar ju utmaningar. Så jag skickade in en ansökan. Det är ju en liten morot till sig själv också och att bli coachad på vägen av Elmina, det hjälper mycket. Coachningsprogrammet startar den 5 maj. Så då är det bara att löpa...


Du planerar att springa vändan?
- Ja, jag tycker att det är roligt med löpning. Det är en väldigt enkel sport som alla i stort sett kan klara av och som inte kostar så mycket att hålla på med. Alla kan, bara man vill och det sitter mycket i huvudet. Du klarar av mer vad du tror. Den tron jag har på mig själv i alla fall.

Hur du sprungit något liknande lopp förut?
- Nej, jag har sprungit halvmaran tidigare, bland annat Göteborgsvarvet. Många stadslopp och Blodomloppet och liknande. Men det är lite kortare jämfört med vändans 4,5 mil.
Men jag tränar väldigt mycket, både crossfit och i highrox (en träningsform som kombinerar funktionell träning med löpning, reds. anm). Så jag löper ju en del ändå, men inte 4,5 mil på slätten så att säga.


Hur ska du förbereda dig på bästa sätt?
- Träning såklart men det handlar också om att bara att ha ett inre lugn. Att njuta av loppet och få i sig bra mat och dryck innan.


Vad ser du mest fram emot kring loppet?
- Komma i mål, men det ska man kanske inte säga, skämtar Joline. Nej, men självklart allting. Från starten och hela rundan. Kolla in alla gårdar, uppleva landskapet och se alla människor som cyklar och springer. Atmosfären skulle jag säga.


Mats Stegemann, Excitex och Carolina Alexis, Marknadsbyrån.


Ett par andra sponsorer på plats är Mats och Carolina.


Carolina, ni var med förra året som tryckeri-partner men det är första gången för er Mats?
- Ja, det är första året som vi är med. Vi hade en del av vår merchandise hos Marknadsbyrån, så jag såg det på den här mässan när vi träffades. Det var första intrycket av hela eventet. Däremot var jag med och sprang och cyklade förra året då jag deltog i duo-klassen. Efter loppet så tyckte jag det var så roligt, så jag tog faktiskt kontakt med Frida efteråt och sa att vi ville vara med.


- Jag har inte deltagit men jag funderar på om jag kanske ska utmana mig själv och antingen cykla eller köra en duo i år med någon som jag kan lura med, berättar Carolina.


Vad tyckte du om vändan förra året Mats?
- Det var blåsigt och härligt. Men framför allt så var det ju helt fantastiskt med de här olika stationerna. Jag springer en del sådana här lopp och i vanliga fall så är det ju väldigt generiskt det som det som bjuds på, sportdryck och liknande. Men här fanns det strutskött, öl, glass och sådana saker. Det tyckte jag var fantastiskt och det bidrog verkligen till en unik känsla. Så därför kände jag att jag ville göra det här igen. Trots att jag var jättetrött efteråt.


Carolina, vad skulle du se fram mest emot om du väljer att köra?
- Jag hade önskat en leverantör som har bubbel i så fall, om jag ska vara nöjd, skämtar Carolina och skrattar. Nej, men de lokala aktörerna som man besöker under loppet. Det blir unikt. Så det är väl det som gör att man skulle vilja vara med i så fall.


Ert företag är från Linköping, hur gick det till att ni hittade Frida och Elmina och kom med i det här sammanhanget?
- Både jag och Frida är från Skärblacka och har gemensamma vänner och bekanta. Så jag hade lite koll på henne och sen så träffades vi på en nätverkslunch på Handelskammaren i Norrköping. Så det var där vi snubblade över varandra på nytt. Sen tog vi en lunch ihop och pratade kring vad vi kunde göra tillsammans.


Och hur hittade du loppet Mats?
- Det startade med att min granne i Linköping skickade tipset om vändan. Sen så kollade vi upp loppet och anmälde oss. Att det blev ett samarbete berodde som sagt på att jag tyckte att loppet var så fantastiskt att jag ville hitta något sätt att bidra.

Arrangörerna Frida Södermark och Elmina Saksi tillsammans med Casper Bergstrand, Sun 4 Energy ser fram emot årets upplaga av Häv&Gräv Vikbovändan.


...och så gör även vi på Söderköpings-Posten, stolt mediasponsor till vändan!


Text och foto: Daniel Serander